POLICIE ČR: Prázdninový silniční provoz a doporučení na cesty

2. 7. 2024 | Doprava

Dopravní policista kontroluje řidiče | ilustrační foto: ČTK/Ožana Jaroslav

 

Policisté ve snaze snížit nehodovost a ovlivnit nekázeň některých účastníků silničního provozu zvýší o letních prázdninách dohled na komunikacích, obzvlášť na místech s vyšším dopravním zatížením a na rizikových úsecích. Během léta dochází ke značnému nárůstu dopravy, navíc vyjíždí na silnice ve větší míře i motorkáři a cyklisté.

S koncem školního roku a začátkem letních prázdnin upozorňují policisté zvláště řidiče na vyšší koncentraci dětí v silničním provozu. Děti mohou jednat nepředvídatelně a vstoupit do vozovky bez dodržení zásad bezpečného přecházení.

 

Nejčastější příčinou dopravních nehod je nesprávný způsob jízdy a poté nepřiměřená rychlost

Policisté budou kontrolovat zejména dodržování stanovené rychlosti, způsob jízdy v jízdních pruzích, dále držení telefonu za jízdy, používání bezpečnostních pásů, technický stav vozidel a dodržování zákazu předjíždění nákladních automobilů v úsecích, kde je to zakázáno.

V letošním roce byl novelizován zákon o silničním provozu, jehož cílem je přinést více bezpečnosti na silnice. Za držení telefonního přístroje při řízení v ruce nyní hrozí pokuta až 3 500 Kč, ve správním řízení dokonce až 10 000 Kč. Zpřísnilo se i přidělení bodů ze dvou na čtyři.

Pokud řidič překročí rychlost v obci o 40 km/h a mimo obec o 50 km/h činí nyní správní trest až 25 000 Kč, hrozí až 1,5 roku zákazu řízení a šest bodů. Jestliže překročí motorista rychlost v obci o 20 km/h a mimo obec o 30 km/h pak je pokuta na místě až 3 500 Kč, ve správním řízení až 10 000 Kč a budou přiděleny čtyři body.

 

Preventivní doporučení Policie ČR

Pokud cestujete do neznámého místa, nespoléhejte se pouze na GPS navigaci. Trasu si předem prostudujte v mapě a určete si záchytné body. Technika může selhat, a proto je důležité mít záložní plán. Před jízdou je také dobré nechat zkontrolovat vozidlo v servisu. Další tipy a rady pak najdete ve videu…

 

Během prázdninových měsíců budou na celém území republiky probíhat rozsáhlé dopravní akce zaměřené na všechny účastníky silničního provozu. Kromě běžných kontrol se setkáte i s preventivními aktivitami. Zvláštní pozornost bude věnována cyklistům a nezbytnosti používání přileb, například v rámci projektu „Na kole jen s přilbou“. Cílit budou policisté také na uživatele elektrokol, a to zejména ve vztahu k bezpečné manipulaci coby prevenci dopravních nehod. Klíčovou letní aktivitou Policie ČR bude také akce Bezpečně u vody. Každoročně v tomto projektu policisté radí, jak se chovat bezpečně u vody, ve vodě i na vodě, ať už ve vztahu k ochraně života a zdraví, či ochraně majetku a respektování pravidel, např. parkování.

 

autor: por. Bc. Monika Schindlová, DiS., komisař

Reklama

Další články z kategorie

Reklama

Reklama

Nejbližší akce v regionu